Marka Sorgula

ARAÇ MAHRUMİYETİ

Hasar gören bir aracın onarım süresi boyunca kullanılamaması sebebiyle ortaya çıkan zarar araç mahrumiyet tazminatı ya da araçtan yoksun kalma tazminatı olarak tanımlanmaktadır. Onarım süresince kullanılamayan araçlardan dolayı kural olarak kazada kusuru bulunan araç sahibi ve sürücüsü sorumludur. Ayrıca sigorta şirketlerinin, mağduriyetleri gidermesi sürecindeki ihmalleri sebebiyle, onarım süresi uzayan ya da aracın perte/hurdaya çıkması nedeniyle hasar ödemesi geciken araçlarla ilgili de sigorta şirketlerinden talepte bulunulabilir.

İlgili kazaya uğrayan aracın, nasıl kullanıldığı (özel veya ticari araç), aracın kullanan kişinin kullanıldığı güzergah (örneği kişinin evi ile işyeri arasındaki uzaklık gibi), zaten araç kullanılsaydı da gidip gelmesi halinde yapacağı zorunlu giderler (yakıt, amortisman gideri gibi) belirlenecek zararından indirilir.

Uygulamada, araç mahrumiyet tazminatı, hasar gören aracın yerine, emsal bir araç kiralanırsa (veya kiralanmış olsaydı) kiralan aracın günlük bedeli ile (yani araç kiralama bedeli) hasarlı onarımda kaldığı gün sayısı çarpılarak hesaplanır. Bu da umumiyetle araç kiralama şirketlerinin bedelleri üzerinden hesaplamalar yapılabilmektedir.

Web sitemizde ki talep formu, e-posta ve telefonlar vasıtasıyla tarafımıza ulaşmanız, ilgili belge ve bilgileri tarafımıza sunmanız, görüşmeniz ve istişareler ardından mümkün olan en kısa sürede fiyatlandırma ve ödeme yapılmasından sonra uzman mütalaası e-posta ve kargo yolu ile ıslak imzalı olarak talep edene ulaştırılmaktadır. Emsal raporlarımız da gizlilik esasına göre sitemizde yayınlanmaktadır


 

Afka Dökümanlar

PDF, WORD, EXCEL

Bizi Tercih Edenler

Afka Dostları

Afka Şubeler

Denizli(Merkez) Ankara Antalya Diyarbakır Erzurum İstanbul Samsun
Design & Application: technoone